Francie

Říká se, že francouzská vína jsou nejlepší mezi všemi víny světa. Můžete to sami posoudit. K této úvaze vám přinášíme skvělá vína ze dvou „velkých“ oblastí. Jsou jimi Burgundsko a Savoy. Burgundsko je oblast, kterou lze velmi rychle odlišit od ostatních. Stala se velmi proslulou díky tisícileté historii pěstování vinné révy a výroby vína, díky m...

Říká se, že francouzská vína jsou nejlepší mezi všemi víny světa. Můžete to sami posoudit. K této úvaze vám přinášíme skvělá vína ze dvou „velkých“ oblastí. Jsou jimi Burgundsko a Savoy. Burgundsko je oblast, kterou lze velmi rychle odlišit od ostatních. Stala se velmi proslulou díky tisícileté historii pěstování vinné révy a výroby vína, díky mimořádné kvalitě půdy a místnímu klimatu. Tuto oblast proslavily dvě odrůdy – Pinot Noir a Chardonnay. Tato vína z Burgundska jsou snad nejproslulejší na světě. Pinot Noir je tu jemný, citlivý a temperamentní. Vína Pinot Noir z Burgundska lépe oslavují svou odrůdu než kdekoli jinde, a to díky mnoha nuancím, která zde vyniknou a tím vytváří skvělá vína. Půdy Burgundska tvořené bílými opukami jsou zase ideální pro pěstování Chardonnay. Vína z této odrůdy jsou zde silná, opojná, elegantní, dlouhá v chuti a hedvábná. Zkrátka jsou to nejvýjimečnější Chardonnay na světě. Nabízíme vám úžasná vína z Cotes de Nuits a z Chablis. Co se týče druhé oblasti - Savoy, je to oblast velmi zajímavá díky alpskému podnebí, které vytváří intenzivní, bohatá vína, a také díky skvělým místním odrůdám vinné révy, jež se nikde jinde ve Francii nevyskytují a rozhodně stojí za to je poznat. Mluvíme například o odrůdách Jacquere, Bergeron, Altesse nebo Mondeuse. I toto je úžasná Francie. Poznejte francouzská vína i z jiného pohledu, než který znáte.

Zobrazit

 Počet produktů: 109

Podkategorie

 • Alsasko

  Oblast Alsaska se rozkládá v severovýchodní Francii mezi městy Štrasburk a Mulhouse. Je to prakticky jediná francouzská vinařská oblast, která svou pověst vybudovala na bílých odrůdových vínech, jako je Muškát, Ryzlink nebo Pinot Blanc.

 • Bordeaux

  Oblast Bordeaux, nacházející se v jihozápadní Francii okolo stejnojmenného města u ústí řeky Garonny do Atlantského oceánu, je největší vinorodou oblastí Francie a pěstují se zde převážně modré odrůdy vinné révy, převážně Cabernet Sauvignon a Merlot.

  Z bílých odrůd vinné révy se pěstují především Sauvignon, Semillon a Muškát.

 • Burgundsko

  Burgundsko začíná sto kilometrů jižně od Paříže a rozprostírá se v délce 360 kilometrů od Dijonu k Lyonu.

  Je to tradiční soupeř Bordeaux, oblast se vyznačuje drsnějším podnebím, menší rozlohou vinic a menší možností míchat odrůdy vína. Burgundsko je producentem červených vín Pinot Noir a bílých vín Chardonnay.

 • Chablis

  Víno s označením Chablis se mnohým z nás spojí se suchým bílým výrazným vínem, na jehož nezaměnitelnou chuť a buket se nezapomíná. Název je odvozen od městečka Chablis v Burgundsku v severovýchodní Francii, v jehož okolí se rozprostírá známá vinařská oblast. Místní krajina, odříznutá od teplých a vlhkých proudů vanoucích od Atlantického oceánu, je severní chladnou výspou Burgund s dlouhými a studenými zimami. Hlavní odrůdou révy, která je zde povolena pěstovat pro výrobu vína s označením Chablis, je Chardonnay. Doslova kouzlo s ní udělá místní podnebí a podloží, které je ve světě neopakovatelné.

 • Champagne

  Oblast Champagne, i přes svou světoznámou pověst, zaobírá jen více jak 2% z celkové rozlohy viničních ploch Francie. Žádná jiná vinařská oblast nemůže popřít, že největší šumivá vína pocházejí právě z místních viničních tratí. Rozloha vinic překračuje 30 tisíc ha půdy osázené vinnou révou, napříč faktu, že se jedná o nejsevernější oblast Francie. Vinice v Champagni leží na hlubokých vápenatých půdách, které zajišťují dobrou vlhkost a optimální odvodnění. Samotný název Champagne je pak odvozen z dob Říše římské. Kulturním a historickým centrem této oblasti je město Reims, kde dnes sídlí mnohé přední vinařské firmy. Vinařským střediskem této oblasti je však město Epernay. Na viničních tratích se můžeme nejčastěji setkat s odrůdami Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, tedy základními odrůdami pro výrobu šumivého vína s přívlastkem Champagne. Dle zažitého rčení je tato oblast srdcem Francie. I přes dlouhou historii vinohradnictví, se šumivými víny se setkáváme teprve něco přes 300 let.

 • Jura

  Vinařská oblast Jura se hachází mezi Burgundskem a Śvýcarskem. Chladné klima této oblasti pomáhá vzniku vín podobných těm z Burgundska. Sklizeň často probíhá až v říjnu. Jurská vína jsou velmi specifická. Nejznámějším vínem je takzvané žluté víno, vin jaune, jehož výrobní proces je velmi podobný postupu při výrobě sherry.

  Pro vin jaune se používá odrůda Savagnin. Dalšími pěstovanými odrůdami jsou Poulsard, Trousseau a Chardonnay. Z Chardonnay, Poulsardu a Savagninu se vyrábí víno vin de paille. Pod označením Cremant du Jura je z odrůdy Chardonnay vyráběno šumivé víno. Pod názvem Macvin du Jura se prodává vin de liquer.

 • Languedoc-Roussillon

  Je to největší vinařská oblast na světě, rozkládající se na pobřeží Středozemního moře od Rhôny až k Pyrenejím, kde se pěstují především červené odrůdy vína. Ročně vyprodukuje neuvěřitelné 2 miliardy lahví. Pro srovnání, Alsasko pouze 165 milionů.

  Nejvýznamnějšími pěstovanými odrůdami jsou Carignan, Grenache, Merlot a Cabernet Sauvignon.

 • Loire

  Oblast údolí řeky Loiry je proslavena svými bílými víny. Tento vinařský kraj, o kterém se říká, že je nejkrásnějším jak ve Francii, tak na celém světě, se rozkládá od Centrálního masivu až k pobřeží Atlantiku okolo města Nantes.

  Pěstují se zde především odrůdy Chenin Blanc a Sauvignon

 • Provence

  Vinice v Provensálsku jsou nejstarší ve Francii, jejich založení se datuje do doby prvních řeckých kolonií na březích Středozemního moře. Hlavní oblastí tohoto vinařského kraje je Côtes de Provence, nacházející se na Azurovém pobřeží mezi Marseille a Nice.

  Pěstuje se zde velká řada odrůd, pro červená vína nejvíce Grenache, Mourvèdre a Syrah, pro bílá Clairette a Semillon. Polovina růžového vína vyprodukovaného ve Francii pochází z Provensálska. V samotném Provensálsku je podíl rosé na celkové produkci 80 %.

   

 • Rhone

  Oblast Côtes du Rhônese táhne od města Vienne na severu až po Avignon na jihu a tvoří ji 200 km dlouhý pás podél břehů řeky Rhôny. Z hlediska pěstovaných odrůd se oblast Rhôny dělí na severní a jižní. Hlavní červené odrůdy jsou Syrah a Grenache, bílé Roussanne a Clairette.

 • Savoy

   Je to  velmi zajímavá oblast, jednak díky alpskému podnebí, které vytváří intenzivní, bohatá vína, ale také díky skvělým místním odrůdám vinné révy, jež se nikde jinde ve Francii nevyskytují a rozhodně stojí za to je poznat. Mluvíme například o odrůdách Jacquere, Bergeron, Altesse nebo Mondeuse. I toto je úžasná Francie. 

na stránku
Zobrazeno 1 – 9 z 109 položek
Zobrazeno 1 – 9 z 109 položek