Itálie

Italská vína patří k tomu nejúžasnějšímu, co může naše planeta v oblasti vína nabídnout. Vybíráme pro vás vína ze dvou, podle názoru mnohých, nejzajímavějších oblastí. Nejprve je to oblast Jižní Tyrolsko, kde pěstují vína úžasná, rozmanitá a okouzlující jako příroda, do které jsou zdejší vinice zasazeny. Drsné podnebí Alp zmírňované teplými stře...

Italská vína patří k tomu nejúžasnějšímu, co může naše planeta v oblasti vína nabídnout. Vybíráme pro vás vína ze dvou, podle názoru mnohých, nejzajímavějších oblastí. Nejprve je to oblast Jižní Tyrolsko, kde pěstují vína úžasná, rozmanitá a okouzlující jako příroda, do které jsou zdejší vinice zasazeny. Drsné podnebí Alp zmírňované teplými středomořskými větry dotváří obdivuhodnou bohatost místních vín. Druhou nesmírně zajímavou oblastí je Piedmont se svými věhlasnými víny Barolo nebo Barbaresco. Je to těžký kalibr – mohutná, nadupaná vína s naprosto neuvěřitelným stárnoucím potenciálem. Vybíráme pro vás vína z malého rodinného vinařství v obci Barbaresco. Tato vína vás zcela ohromí, jsou totiž naprosto unikátní. Vinaři se zde věnují tradičnímu ekologickému hospodaření, které je stejné jako před sto lety. Nepoužívá se chemie a všechny práce se vykonávají ručně. To vše spolu s láskou, s níž se práce provádí, vytváří vína, která kvalitou často o mnoho předčí vína vyráběná ve velkých vinařských podnicích.

Zobrazit

 Počet produktů: 164

Podkategorie

 • Abruzzo

  Tento region je jedním z nejkrásnějších v Itálii. Nachází se na druhé straně tzv. „kolena“ Apeninského poloostrova mezi pobřežím Jaderského moře a hornatou krajinou připomínající Alpy, která je také významným střediskem zimních sportů. Hlavním městem je L'Aquila (aquila v italštině znamená orel), jež vskutku jako orlice shlíží ze svého místa z výšiny masivu Gran Sasso na krajinu pod sebou. Na protější straně regionu na pobřeží Jaderského moře leží významný přístav Pescara. Odrůda Montepulciano nyní přichází na trh ve dvou provedeních, a to jak červené Rosso tak růžové Cerasuolo. Z odrůdy Trebbiano se produkují bílá vína, která se vhodně snoubí s pokrmy z mořských plodů, jichž je v tomto regionu hojnost.

 • Benátsko

  Benátsko je největším vinařským regionem Itálie, který se rozkládá od střediska zimních sportů Cortina d’Ampezzo po ústí řeky Pádu do Jaderského moře. Nejdůležitejší vinařské zóny jsou Soave, Valpolicella a Prosecco. Vína Soave, vyrobená z delikátních hroznů bílých odrůd Garganega a Trebbiano di Soave, jsou velmi populární na zahraničních trzích. Valpolicella je po Chianti druhé nejvýznamnější víno Itálie co se týká objemu produkce. Název je odvozen od latinsko-řeckého vallis polys cellae, což znamená „údolí mnoha sklepů“. Révu vinnou v tomto regionu skutečně pěstovali již staří Řekové a Římané. Vinice se rozkládají v několilka údolích severně od Verony, kde se pěstují odrůdy Corvina, Corvinone a Rondinella. Vína mohou být mnoha stylů, od mladistvých ovocitých, přes vína zrající v dubových sudech s potenciálem delšího zrání, až po speciality jako jsou Recioto, Amarone a Ripasso. Prosecco je víno vyrobené z odrůdy Glera a může být tiché, frizzante, spumante, brut či extra dry.

 • Campanie

  Již staří Římané obdivovali území nazývané „Campania Felix“ jako nejšťastnější kraj pro pěstování révy vinné. V té době již věděli, že z vulkanických půd na úpatí Vesuvu a ve zvlněné krajině v okolí Avellina se rodí vynikající vína. Dokonce ještě dávno před nimi obdivovali tyto vynikající podmínky kolonizátoři z antického Řecka a byli to právě oni, kdo přivezlli do regionu Kampánie své odrůdy (např. Greco, Falanghina a Aglianico), které se tu pěstují dodnes. Přesto se ještě v dobách nedávno minulých okolní svět zajímal především o víno Lacryma Christi, a to dokonce v jeho sladké podobě (Lacryma, Lacrima nebo také Lachrymae jsou prý „slzy“, které Kristus uronil když se podíval z nebe na krásu neapolského zálivu...). Nejvěhlasnější červené víno Kampánie je Taurasi, také přezdívané „Barolo jihu“, které dává kultivar Aglianico (neboli Ellenico jinými slovy „helénský“ čili „řecký“), zatímco jeho bílým protějškem jsou bezpochyby Fiano di Avellino a Greco di Tufo.

 • Friuli Venezia Giulia

  Tento malý region sousedící s Rakouskem a Slovinskem leží v nejvýchodnější části Itálie, kde jsou klimatické podmínky ovlivněny jak Alpami tak Jaderským mořem. Produkují se tu převážně bílá vína, která se těší velké reputaci, zejména z  podoblastí Collio a Colli Orientali del Friuli. Pěstované odrůdy jsou jak mezinárodní (Sauvignon, Chardonnay, Pinot Grigio a Bianco, Ryzlink rýnský a vlašský, Tramín, Cabernet, Merlot), tak místní, které jsou běžné i v sousedním Slovinsku – Ribolla Gialla (Rebula), Friulano, dříve Tocai Friulano (jedná se o odrůdu Sauvignonasse neboli Sauvignon Vert, která nemá nic společného s maďarským Tokajem, ačkoli označení Tocai museli výrobci od roku 2007 dle nařízení EU z názvu vypustit), Malvasia Istriana, Verduzzo a další, avšak uznávanou specialitou jsou červená vína z autochtonního kultivaru Refosco (Refošk). Téměř všechna vinařství regionu Furlansko nabízejí sortiment až 20 druhů odrůdových vín. Kuriozitou jsou „oranžová“ vína, která vznikají dlouhou macerací a školením v sudech; rovněž Frankovka, místně nazývaná Franconia.

 • Jižní Tyroly

  Nejsevernější region Itálie, obklopen Dolomity z jedné strany a Rétskými Alpami ze strany druhé, je tak hornatý, že pouze 15 % půdy se dá obhospodařovat. Jižní část regionu v okolí města Trento (Tridentsko) je etnicky italská, zatímco na severu v Jižním Tyrolsku (Horní Adiže) se hovoří německy. Jižní Tyrolsko má jako vinařská oblast nejvyšší proporci vín nesoucích označení DOC (80 %) v celé Itálii a exportuje i do sousedního Rakouska (např. červená vína Schiava neboli Vernatsch). Na etiketách vín lze vedle označení DOC spatřit také německé Qualitätswein, Kabinett, Spätlese apod. Převážná většina vín se uvádí na trh jako vína odrůdová, přičemž bílá aromatická vína dominují. Jsou to: Müller-Thurgau, Sylvánské zelené, Sauvignon, Ryzlink rýnský a vlašský, Pinot Bianco a Grigio, Chardonnay, Tramín a další. Odrůda Tramín (zde nazývaná Traminer Aromatico nebo Gewürztraminer) má dokonce údajně svůj původ v obci Tramin (Termeno), kde se každoročně konají na její počest tramínové slavnosti.

 • Kalábrie

  Region Kalábrie tvoří špičku „boty“ Apeninského poloostrova, kde se mísí přímořské podnebí slunného Středozemí s chladnými klimatickými podmínkami v horských oblastech masívů Sila a Aspromonte. Kdysi oblíbená oblast řeckých kolonizátorů, jež produkovala lahodná vína ze „země vína“ Enotrie (proslulo zejména Krimisa, jedno z nejstarších evropských vín), v posledních dobách poněkud zaostávala a dodnes je velmi konzervativní a introvertní, aby plně realizovala svůj potenciál.

  Pomalý ústup vinic od 60. let minulého století dal za vznik vínům lepší kvality, zejména v oblasti Cirò (stejná oblast odkud pocházela Krimisa) na pobřeží Jónského moře, mezi městy Crotone a Sibari (Croton a Sybaris v dobách antického Řecka), která je snad jedinou oblastí, odkud se kalábrijská vína dostala na mezinárodní trhy

 • Lazio

  Region Lazio neboli Latium, též nazývaný Etruria (podle starých Etrusků), se pyšní bílými víny. Hrozny pro jejich výrobu se rodí zejména ve vinohradech vysázených na úpatích pahorkatiny, která začíná již na jižním předměstí Říma. Vína Frascati a Castelli Romani, která kdysi zásobovala trattorie hlavního města jako vína sudová, jsou známá po celém světě, avšak etiketa Est! Est!! Est!!!  je pravděpodobně nejzapamatovatelnější. Legenda praví, že bavorský biskup Johannes Fugger se počátkem 12. století vydal do Říma na korunovaci Jindřicha V. Vyslal svého věrného sluhu, aby pro něj předem vybral pouze ty hostince, kde podávají dobrá vína a označil je slovem „Est“, což znamená Vinum Est Bonum aneb víno je dobré. Ten v osadě Montefiascone našel vína tak vynikající, že hostinec označil Est! Est!! Est!!! Duchovní zřejmě souhlasil, neboť zapomněl na Řím i císaře a zůstal tam až do své smrti... Vinařství Falesco produkuje víno z jedinečné viniční trati Poggio dei Gelsi.

 • Lombardie

  Název tohoto regionu je odvozen od kmene Longobardů (tak zvaných podle svých dlouhých vousů), který sem v 6. století vtrhl z území dnešního Německa. Je největší, nejhornatější a nejhustěji osídlenou oblastí celé Itálie. Hlavním městem je bankovní a módní centrum Milán, kde je také rozvinutý čilý trh s vínem. Lombardie produkuje méně vína než jeho sousedé Piemont, Benátsko a Emilia-Romagna, avšak v jeho konzumaci se řadí na přední místo. Podoblast Lugana, která do Lombardie zasahuje z Benátska, je významnou zónou bílých vín, zatímco Oltrepò Pavese je velkým zdrojem pro dobře pitelná červená. Vzácná piemontská odrůda Nebbiolo, místně nazývaná Chiavennasca, je zde známá již z dob Římanů. Dává vysoce ceněná vína, jež se finesou mohou rovnat vínům Barolo a Barbaresco. Pěstuje se v malebné alpské oblasti Valtellina v údolí řeky Addy poblíž švýcarských hranic na strmých svazích s ručně postavenými kamenitými terasami (ronchi), kde místní producent Nino Negri sklízí pomocí helikoptéry... 

 • Molise

  Molise je druhým nejmenším regionem Itálie (po Valle d'Aosta) a až do roku 1963 byl připojen k regionu Abruzzy. Ačkoliv vína z Molise byla známá již za dob Římanů, velmi málo z nich se od té doby ukázalo na vnějších trzích. Je to převážně hornatý chudý kraj s malým kouskem jaderského pobřeží poblíž Termoli. Po celé věky si místní obyvatelé nechávali svá rustikální vína jen pro sebe a své dvě apelace DOC - Biferno a Pentro di Isernia - tento region získal až v 80. letech minulého století. Nedávno se k těmto dvěma zónám připojila i tzv. generická apelace DOC Molise, která zahrnuje všechna ostatní vína z celého regionu. Předním vinařstvím je bezpochyby Majo Norante, které si vytvořilo svá modelová vína Biferno převážně z odrůdy Montepulciano d'Abruzzo, avšak nová a progresivní vinařství se od roku 2000 zakládají rychlým tempem a tak o regionu Molise v budoucnu uslyšíme jistě více.

 • Piemont

  Piemont spolu s Toskánskem jsou nejvýznamnějšími vinařskými oblastmi Itálie co se týče renomé svých špičkových vín na mezinárodních trzích. Piemont je slavný nejen pro své Barolo a Barbaresco, nýbrž je také kolébkou aromatických šumivých vín Asti a Moscato d'Asti a hořkosladkých vermutů Cinzano, Riccadonna (nyní Gruppo Campari) aj. Piemont je také gastronomickým rájem díky bílým lanýžům Tuber magnatum z okolí Alby. Leží v podhůří Alp (italsky piemonte znamená paty (úpatí) hor a jeho věhlasná vína jsou neodlučná od místních pokrmů ze zvěřiny, hub a sýrů. Nejušlechtilejší odrůdou je Nebbiolo, jehož název je odvozen od slova nebbia (italsky mlha), neboť v údolích zvlněné piemontské pahorkatiny Langhe, kde má svůj původ, bývají často mlhy. Tradičně se vína vyráběla dlouhým nakvášením, která zrála minimálně dva roky ve velkých dřevěných sudech zvaných botti a další dva roky v lahvích než se uvedla na trh. Dnes někteří vinaři využívají kratších a modernějších výrobních procesů.

 • Prosecco

  Prosecco je šumivé víno ze stejnojmenné zóny, která má svůj domov v kopcovité oblasti Benátska ležící na sever od řeky Piavy, mezi městy Conegliano a Valdobbiadene. Produkuje téměř 300 miliónů lahví šumivého vína ročně, a to buď Prosecco DOC nebo přísněji definované Prosecco di Conegliano a Prosecco di Valdobbiadene nesoucí od roku 2009 označení původu  DOCG. Vína Prosecco jsou vyrobená z odrůdy Glera (dříve nazývaná také Prosecco) a mohou být tichá, lehce perlivá – frizzante nebo šumivá – spumante, většinou ve stylech brut a extra dry. Navíc přibližně 800 000 litrů činí také Prosecco Cartizze a Superiore di Cartizze, nyní také nesoucí označení DOCG, které pochází z ještě přísněji označené zóny poblíž Valdobbiadene, jejíž vína vynikají finesou, elegancí a komplexností.

 • Puglia

  „Pata“ Apeninského poloostrova bývala tradičně zdrojem velkého množství vína již v dobách antických, kdy zde staří Řekové založili své kolonie, které nazvali Enotria (Oenotria) neboli „Země vína“. Na předním místě v produkci vína se tato oblast udržela dodnes. Převážnou většinu vín tvořila tzv. základní vína pro výrobu vermutů. Co se týká objemu, Apulie mnohdy předstihla Sicílii i Benátsko (Veneto). Avšak malá poptávka po stolních vínech přinutila vinaře, aby se soustředili na kvalitu, a tak rostou geometrickou řadou vinařství, která produkují kvalitní vína. Jména Leone De Castris, Rivera, Cosimo Taurino, Vallone a další se již dostala do povědomí na zahraničních trzích a následují další, zejména v oblasti Manduria, jejíž odrůda Primitivo je přímá příbuzná s kalifornským Zinfandelem. O vzestup se zasloužily také nedávné investice Marchese Antinoriho z Toskánska v oblasti Castel del Monte, které výrazně zlepšily image Apulie a přispěly k realizaci jejího potenciálu.

  Na sever od linie Brindisi-Taranto je podél pobřeží sice klima teplé, avšak směrem do vnitrozemí je chladněji. Červená vína z odrůd Montepulciano, Bombino a Uva di Troia mohou být delikátní, daří se zde rovněž bílým odrůdám jako jsou Pinot Bianco, Chardonnay a Sauvignon.

  Stejně jako ostatní regiony jižní Itálie byla Apulie tradičně chudým regionem. Půda je tu suchá a kamenitá, nicméně její obyvatelé byli od nepaměti kompetentními zemědělci. Půda se nejprve před obděláváním musí zbavit kamení, které místní obyvatelé tradičně využívali ke stavbám kónických tvarů , tzv. trulli, které jim sloužily jako místa pro odpočinek v parném horku pro tažná zvířata či jako příbytky nebo kůlny. Pokaždé když se pole vyorá a zbaví kamenů, vznikne nové trullo a tak to pokračuje až dodnes, kdy byly nedávno tyto stavby prohlášeny národní památkou a zařazeny na seznam UNESCO. Největší koncentrace trulli se nachází v okolí měst Martina Franca, Alberobello a Locorotondo v provincii Bari.

 • Sardínie

  Sardinie má největší předpoklady být tím nejosobitějším regionem celé Itálie. Díky své přírodní kráse a průzračným vodám si vydobyla přízvisko „smaragdový ostrov“. Je to druhý největší ostrov Středozemního moře, nacházející se ve strategické poloze mezi Itálií, Francií, Španělskem a severní Afrikou, o jehož nadvládu se téměř po celou dobu jeho historie střídavě postarali Féničané, Kartáginci, Etruskové, Řekové, Římané, Vandalové, Arabové, Pisané, Janované, Kastilci a nakonec italští republikáni. Itálie pro obyvatele Sardinie neznamená „naše země“, nýbrž „kontinent“ a vína určená na italské trhy se považují za „export“. Sardinie má své unikátní odrůdy révy vinné, z nichž některé jsou autochtonní a nenajdou se nikde jinde na světě. Jiné, např. Carignano nebo Garnacha, sem byly dovezeny ze Španělska. V posledních letech vinohradnictví a vinařství Sardinie zažilo revoluci, která zmodernizovala výrobu a vzniklo 20 vinařských zón DOC a jedna DOCG pro Vermentino di Gallura, avšak její vína si nadále zachovávají svůj typický charakter.

 • Sicílie

  Největší ostrov Středomoří získal své jméno od původních obyvatel - domorodých kmenů Sicani a Siculi. V 11. století př. Kr. se zde usadili Féničané, kteří přicestovali ze severní Afriky, a jako zkušení zemědělci se bez otálení začali věnovat i vinohradnictví. Ačkoliv Sicílii od pevniny dělí pouze úzká Messinská úžina, od ostatních regionů jižní Itálie se zcela liší. Na rozdíl od nich byla tradičně komerčně orientovaná, možná i díky slavnému vínu Marsala. Největším dilematem sicilských vinařů je dnes to, zda-li je lepší získat si reputaci pomocí „mezinárodních“ odrůd nebo si naopak vytvořit image sicilské víno autochtonními kultivary. Zatímco na světových trzích nadále excelují odrůdy Chardonnay a Cabernet Sauvignon, sicilští pěstitelé se snaží porozumět tomu, jak se chovají v kupážích s domorodými odrůdami v různých vinařských zónách. Potenciál tohoto enigmatického ostrova je skutečně obrovský.

 • Toscana

  Toskánsko je srdcem italského vinohradnictví a spolu s regionem Piemont tvoří podstatné základy, na kterých je postavena reputace italských vín. Je také domovem nové vlny talentovaných vinařů a kreativních enologů. Průkopníkem renesance toskánských vín je 600 let starý rod z Florencie, v jehož čele nyní stojí Piero Antinori, kterého následovala dlouhá řada předních toskánských vinařství a tato nová vlna se přehnala celou oblastí, Chianti počínaje a Maremmou konče. Toskánská vína mají celkem závratných jedenáct apelací nesoucí označení DOCG (Denominazione di Origine Controlata e Garantita). Nejznámější toskánské víno je Chianti.

 • Umbrie

  Malá oblast Umbrie ve střední Itálii má svoji osobitou atmosféru a změnu zaznamenáte okamžitě, jakmile překročíte její hranice z Toskánska nebo Lazia. na rozdíl od ostatních regionů centrální a jižní Itálie, které tvoří tzv. „punčochu“ Itálie, Umbrie není přímořskou oblastí a tak si vydobyla přezdívku „zelené srdce Itálie“. Hlavním městem regionu je Perugia, jež dává jméno vinařské zóně Colli Perugini, avšak nejvýznamějším vinařským centrem je malebné Torgiano, přezdívané Città del Vino, kde se také nachází muzeum vína. Nejvíce navštěvovaným městem je Orvieto, tyčící se na strmé skále z tufu, jehož dominantou je katedrála, kterou spisovatel a kritik umění z 19. století John Ruskin podle její fasády nazval „zebrou“. Orvieto je také název jednoho z nejvíce vyvážených bílých vín Itálie. Největším hitem poslední doby však bezpochyby musí být Montefalco Sagrantino, které má své vlastní chráněné i zaručené označení původu DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita).

na stránku
Zobrazeno 1 – 9 z 164 položek
 • Rychlý náhled
  359,00 Kč Skladem

  Bílé suché šumivé víno s jemným, elegantním a trvalým perlením. Barva slámově žlutá se zelenkavými odlesky a vůně éterická, delikátní a velmi charakteristická díky synergii mezi vůní odrůdy a kvasinkou. Jasné čisté aroma. Chuť je charakteristická, příjemná s mírnou kyselinkou, harmonická. Teplota podávání 6-8°C.

  359,00 Kč
  Skladem
 • Rychlý náhled
  1 071,00 Kč Skladem

  Velice hluboká intenzivní rubínová barva. Aroma vína je komplexní a velmi bohaté s tóny kávových zrnek, fialek, zralých černých třešní, koriandru a skořice. V chuti plné mohutné s jemným a vysoce elegantním tanninem. Ten je doprovázen vynikající strukturou a dlouhou dochutí. Velice elegantní a sametové víno, plné , opojné a dlouhotrvající. Skutečný...

  1 071,00 Kč
  Skladem
 • Rychlý náhled
  482,00 Kč Skladem

  Víno hluboké temné barvy s vůní bobulového ovoce, třešní, koření a jalovce. Chuť je plná a strukturovaná, kořeněná s jemnou ušlechtilou tříslovinou. V dochuti dlouhé , kořeněné s nádechem bílého pepře.

  482,00 Kč
  Skladem
 • Rychlý náhled
  291,00 Kč Skladem

  Bílé víno z odrůdy Falanghina sanio, jedné z nejstarších na starém kontinentu,v sytě zlatavé barvě a výrazné viskozitě. Nezaměnitelné aroma evokuje tóny přezrálého exotického ovoce se spoustou vjemů. Na chuti středně plné, vyvážené víno s výraznou mineralitou a jemným pozadím banánu.

  291,00 Kč
  Skladem
 • Rychlý náhled
  799,00 Kč Skladem

  Víno výrazné tmavé barvy slupek ze švestek. Aroma vína je bohaté na ovoce, zejména tmavé bobulové ovoce. V pozadí se prosazuje náznak čokolády a ušlechtilého dřeva a koření. V chuti velice strukturované hutné a bohaté na tannin. Plné těžké s dobrou kyselinou, která skvěle doprovází jinak hutný charakter vína. Velice dlouhé v dochuti s výraznou...

  799,00 Kč
  Skladem
 • Rychlý náhled
  417,00 Kč Skladem

  Víno lehce žluté barvy s intenzivním ovocným aroma. Aroma láká svou svěžestí a mineralitou. Objevují se i tóny lučního kvítí a čerstvě trhaného ovoce. V chuti odpovídá aroma, je svěží s vynikající kyselinkou a ovocností.

  417,00 Kč
  Skladem
 • Rychlý náhled
  417,00 Kč Skladem

  Víno lehce žluté barvy s intenzivním ovocným aroma. Na nose se objevují tóny zralého žlutého ovoce a minerálů. V chuti je velmi svěží, ovocné s vynikající kyselinkou a minerálním charakterem.

  417,00 Kč
  Skladem
 • Rychlý náhled
  245,00 Kč Skladem

  Víno ryzí rubínové barvy. Buket je svěží s tóny lesního ovoce. Ovocný charakter přetrvává i v chuti. Je podpořen lehčí tříslovinou. Středně plné víno.

  245,00 Kč
  Skladem
 • Rychlý náhled
  408,00 Kč Skladem

  Odrůdu Aglianico přinesli do Itálie staří Féničané z Řecka mnoho století před narozením Krista. Toto antické víno si získalo velikou oblibu již u Papeže Pavla III. Barva tohoto unikátního vína je sytě rubínová s odlesky oranžové. Intenzivní buket s tóny zralého ovoce. Plné a harmonické, elegantní s vyváženými tříslovinami.

  408,00 Kč
  Skladem
Zobrazeno 1 – 9 z 164 položek